Chcesz przygotować się do rozmowy o pracę, ale nie wiesz jakich pytań się spodziewać?
W tym krótkim blogu przedstawię Ci 10 najczęściej zadawanych przez rekruterów pytań. Na 5 odpowiem tutaj, a dla pozostałych 5 odeślę Cię do mojego filmu na Youtube, żeby Cię nie zanudzać, ścianą tekstu, ok?
Na początek pytanie, które pojawia się na absolutnie każdej rekrutacji i jest to dla Ciebie duża szansa, żeby wywrzeć dobre wrażenie na rekruterach już na samym początku rozmowy.
Tak więc rozpisz je sobie i wykuj na blachę, żebyś odpowiedział z pewnością siebie i bez zająknięcia.
1# A więc pytanie: powiedz mi coś o sobie.
Możesz na takie pytanie odpowiedzieć np.
Jestem handlowcem z 5 letnim doświadczeniem w handlu B2B. W swojej pracy mocno stawiam na bu silnych relacji z klientami co bardzo dobrze wpływa na wyniki i reputację
Firm dla których pracuję. Posiadam umiejętności i cechy zgodne z wymaganiami waszej oferty i wierzę, że będę dużą wartością dla Waszego zespołu.
Moje doświadczenie obejmuje obsługę klienta, pracę w zespole i spełnianie określonych w czasie celów sprzedażowych.
Mam też za sobą wysokie osiągnięcia. Przykładem może być to, że w mojej ostatniej pracy, przez 6 miesięcy przekraczałem wymagane cele sprzedażowe oraz zostałem oceniony jako najlepszy konsultant według opinii klientów w poprzedzającym roku.
2# Pytanie numer 2:Dlaczego chcesz tę pracę?
Przykładowa odpowiedź może brzmieć:
Chcę tej pracy, ponieważ jest to rola, która mnie bardzo pasjonuje i widzę w niej swoją długoterminową karierę. Czytając ofertę pracy wiem, że będę mógł w niej wykorzystać moje doświadczenie w obsłudze klienta, sprzedaży B2B i pracy w zespole.
Po zapoznaniu się z informacjami na temat Waszej firmy, Wiem że stawiacie mocno na rozwój, jednocześnie wspierając w tym swoich pracowników, co bardzo doceniam.
Jestem osobą, która szybko się uczy i dzieli się swoją kreatywnością i wnioskami na temat potencjalnych usprawnień, dlatego jestem pewien, że dzięki temu będę w stanie jeszcze lepiej wspierać was we Wzroście.
**Jak widzisz – W takiej odpowiedzi warto poraz kolejny wylistować kluczowe wymagania z oferty i pokazać, że to właśnie one zdecydowały o Twojej kandydaturze.
Oraz na końcu dać znać, że jednocześnie oprócz swojego interesu, chcesz też wspierać cele i interesy firmy.
Pytanie numer 3 które napewno pojawi się na rozmowie o pracę i większość z Was przyprawia o Ciarki!
Czyli jakie są Twoje słabe strony. Ja jestem tutaj fanem odnoszenia się do konkretów, a nie do problemów charakterologicznych. Czyli NIE, że jestem perfekcjonostą, albo że pracuje za dużo – bo to jest nadmuchane i widać, że nie mówisz szczerze.
Możesz odnieść się tutaj do jakiegoś z wymagań z oferty, w którym nie czujesz się na 100% kompetentny, ale jednocześnie, żeby nie było ono kluczowym wymaganiem.
Przyznając się do takiej słabości, pokazujesz szczerość, swoją świadomość roli, a jednocześnie gotowość do nadrobienia zaległości.
Możesz więc odpowiedzieć np. Tak.
W kontekście Waszej oferty moją słabością jest brak dużego doświadczenia w korzystaniu z systemu CRM Hubspot, natomiast jestem tego świadomy i zacząłem już dodatkową naukę systemu z kursem online, okazało się, że jest bardzo podobny do Salesforce, z którego korzystałem w poprzedniej firmie, więc jestem pewien, że bardzo szybko nadrobię braki
i będę prowadził CRM na najwyższym poziomie zgodnie z oczekiwaniami mojego przełożonego.
Teraz trochę podobne, ale trochę łatwiejsze pytanie numer 4 na rozmowie kwalifikacyjnej:
Jakie są Twoje mocne strony:
Tutaj po raz kolejny dobrze będzie jeśli odniesiesz się do rzeczy związanych z ofertą.
Więc jeśli to oferta na handlowca i wymagana jest praca w zespole lub praca z klientem odpowiedz.
Moją największą mocną stroną jest umiejętność pracy w zespole oraz budowanie relacji z ludźmi. Pracownicy oraz klienci z którymi pracuję doceniają mnie za to, że jestem dobrym słuchaczem i umiem wyciągać wnikliwe wnioski, co przekłada się na osiąganie wspólnych celów i świetne relacje.
Na przykład bazując na informacjach napływających od moich kolegów z poprzedniego zespołu, zidentyfikowałem wspólny problem dotyczący przekazywania informacji między działami obsługi klienta i sprzedaży. Za moją inicjatywą stworzyliśmy w firmie nową procedurę comiesięczych spotkań 2 działów
Co poskutkowało lepszym przepływem informacji a w konsekwencji poprawą współczynnika odejść klientów, bo klienci byli po prostu obsługiwani znacznie szybciej.
Pytanie numer 5 z listy najczęściej zadawanych na rozmowie o pracę brzmi: gdzie widzisz siebie za pięć lat?
Widzę siebie, mam nadzieję, pracującego dla Waszej firmy, na tym samym stanowisku lub po awansie na wyższy poziom. Zależy mi na długoterminowej współpracy i rozwoju siebie jako specjalisty wewnątrz jednej struktury.
Dlatego w ciągu następnych pięciu lat chciałbym znacząco rozwinąć swoje umiejętności w zakresie sprzedaży i obsługi klienta i być postrzeganym jako zaufany, niezawodny i produktywny członek firmy.
Zanim przejdę dalej – chcesz poznać odpowiedzi na 21 najczęściej zadawanych pytań rekrutacyjnych ale tym razem po angielsku?
Wejdź w link w prawym górnym rogu filmu, lub w opisie i pobierz je ze strony Karierowo.pl
Pytanie numer 6 które może pojawić się na rozmowie o pracę i nie należy do najłatwiejszych to: Dlaczego chcesz odejść z obecnej firmy?
Firma w której aktualnie pracuję jest wspaniała, od samego początku otrzymywałem pełne wsparcie od zespołu i przełożonego, a moje sukcesy były nagradzane.
Jednak uważam, że osiągnąłem w tym miejscu już pełen potencjał moich możliwości i jestem gotowy rozpocząć następny etap mojej kariery w miejscu, gdzie będę mógł wykorzystać swoje umiejętności i doświadczenie sprzedażowych w nowych ciekawych projektach, które będą dla mnie wyzwaniem. Szukam nowych możliwości rozwoju i bazując na informacjach, które znalazłem o Waszej firmie, jesteście w stanie mi je zapewnić.
Pytanie numer 7 na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi:
Jak poradziłbyś sobie z konfliktem ze współpracownikiem? Oto krótka odpowiedź, która Ci pomoże.
Poradziłbym sobie z konfliktem, sprawdzając, czy robię coś, co przyczynia się do konfliktu, zanim porozmawiam ze współpracownikiem na osobności. W następnym kroku, chciałbym wysłuchać drugą osobę i lepiej zrozumieć jej stanowisko, tak Aby znaleźć polubowne rozwiązanie, w którym oboje będziemy czuć się komfortowo, zawsze na pierwszym miejscu stawiam potrzeby mojego zespołu i staram się przezwyciężyć konflikt, abyśmy mogli szybko ruszyć do przodu.
Pytanie numer 8 na rozmowie kwalifikacyjnej:
Jak dowiedziałeś się o tej ofercie – rekruterzy często zadają to pytanie, żeby zidentyfikować prawdziwe intencje kandydata, czy ten zrobił odpowiedni research i naprawdę interesuje się pracą w tej konkretnej firmie, a nie rozrzuca swojego CV na prawo i lewo.
Tutaj pokaż rekruterowi, że naprawdę zależy Ci na pracy w jego konkretnej organizacji, przedstawiając determinację od dłuższego czasu.
Przykładowa odpowiedź może zabrzmieć.
Od dłuższego czasu interesowałem się Państwa firmą, ponieważ podoba mi się Wasze podejście do rozwoju w branży.
Badając wasze działania w mediach i czytając portale branżowe ustawiłem także alert na Linkedin o nowych ofertach pracy w Waszej firmie, żeby w odpowiednim momencie móc zaaplikować.
Oczywiście – dostosuj to do danej firmy – jeśli firma nie prowadzi Linkedina, lub nie widnieje w mediach – nie naginaj rzeczywistości, nie zmyślaj.
Jednocześnie zostaw po sobie poczucie, że nie jest to pierwszy lepszy strzałem tylko firma naprawdę pasuje profilem do tego gdzie chcesz spędzić następne miesiące a być może lata.
Częste Pytanie numer 9 na rozmowie o pracę:
Wytłumacz proszę luki w twoim doświadczeniu zawodowym.
Tutaj nie chcę, żebyś zmyślał i kłamał, bo takie rzeczy często mogą wyjść więc zależy nam na tym aby przedstawić prawdę, jednocześnie wskazując na pozytywne dla naszej kariery skutki takiej przerwy.
Wyobraźmy więc sobie, że przerwa w Twoim zatrudnieniu wynika z 3 miesięcznej podróży po Azji.
Po mojej pracy w Firmie X postanowiłem spełnić swoje życiowe marzenie o podróży do Azji, żeby poznać zupełnie nową kulturę, nowych ludzi i zyskać nowy punkt widzenia na to jak funkcjonuje świat. Był to wspaniały czas, który nauczył mnie komunikacji z ludźmi z innych środowisk i szacunku do tego co mamy w Europie.
Chociaż nie planuję już kolejnych długich podróży to jestem wdzięczny za to doświadczenie
bo, sprawiło że jestem bardziej otwartym i tolerancyjnym człowiekiem oraz jeszcze bardziej doceniam środowisko w którym, żyję co wpływa na moją codzienną motywację do działania.
Zobacz, przekuliśmy Twoją przerażającą przerwę w silny punkt Twoje CV.
Nie dość, że zyskałeś nowe umiejętności miękkie, to jeszcze jesteś zmotywowany, gotowy do działania i zapewniłeś, że tak długie podróże już się nie wydarzą.
Pytanie numer 10 na rozmowie kwalifikacyjnej to:
Opowiedz o trudnej sytuacji z którą musiałeś sobie poradzić w pracy.
W pytaniach behawioralnych – czyli takich w których masz opowiedzieć o konkretnej sytuacji, zawsze sugeruję abyś odpowiadał za pomocą metodologii STAR – link do filmiku tłumaczącego czym jest star masz w prawym górnym rogu filmu.
A przykładowa odpowiedź może brzmieć.
W mojej ostatniej pracy, gdzie pełniłem rolę handlowca, jeden z klientów którego pozyskałem dla naszej firmy, po czasie udostępnił, złą i bardzo krzywdzącą opinię na Google dla naszej firmy.
Mimo tego, że jako handlowiec, nie byłem odpowiedzialny już za obsługę tego klienta,
Wykorzystałem fakt, że podczas procesu sprzedaży zbudowaliśmy świetną relację.
Odbyłem spotkanie z klientem, zidentyfikowałem problem z którym się mierzy i rozłożyłem na czynniki pierwsze. Wróciłem z informacjami do zespołu obsługi i razem przygotowaliśmy plan rekompensaty dla klienta.
Po całym procesie, klient zgodził się usunąć negatywną opinię, co więcej dodał finalnie jedną pozytywną – chwaląc moje podejście.
Kończymy na dzisiaj!
Dziękuję, że wysłuchałeś całej mojej wypowiedzi.
Jeśli chcesz pobrać 21 odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie rekrutacyjnej po angielsku, wejdź w link w opisie,
Pamiętaj o subskrypcji mojego kanału jeśli podobał Ci się film daj łapkę w górę i napisz w komentarzu pytanie rekrutacyjne na które chciałbyś, żebym odpowiedział w następnym filmie.
Do zobaczenia!.
jakie jest Twoje idealne środowisko pracy? To trudne pytanie, ale oto świetna, szybka odpowiedź, która Ci pomoże. Moje idealne środowisko pracy jest pozytywne, to takie, w którym wszyscy w zespole dążą do ciągłego rozwoju i doskonalenia, a ja mogę wykorzystać swoją kreatywność, aby pomóc w rozwoju firmy.
To świetna odpowiedź na pytanie z wywiadu. Jakie jest Twoje idealne środowisko pracy? Pytanie numer dziewięć to takie, które z pewnością pojawi się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jakie masz doświadczenie związane z tą rolą? Oto krótka odpowiedź. Mam doświadczenie w kontaktach z klientami w sposób reprezentatywny dla wizji firmy.
Mam doświadczenie we współpracy z innymi osobami w zespole, aby osiągnąć wspólny cel. Mam także doświadczenie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów i wykonywaniu zadań wrażliwych na czas pod presją. To kolejna świetna odpowiedź. Pytanie nr 10 na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi: Jak opisaliby Cię inni ludzie?
Oto świetna odpowiedź. Moi przyjaciele i dawni współpracownicy często opisywali mnie jako osobę energiczną, entuzjastyczną i optymistyczną. Wierzę, że opisaliby mnie również jako osobę, do której mogliby się zwrócić, gdy potrzebowaliby pomocy. Kogoś, na kim mogliby polegać i który pomoże im w krótkim czasie. I ktoś, kto ma postawę „można zrobić” i przejmuje odpowiedzialność za trudne sytuacje.
Pytanie nr 11 na rozmowie kwalifikacyjnej jest naprawdę trudne i brzmi: opisz siebie w trzech słowach. Oto świetna odpowiedź. Opisałbym siebie jako osobę produktywną, świadomą handlu i zmotywowaną. Jestem produktywny, co oznacza, że zawsze zobaczysz, jak osiągam dobre rzeczy dla firmy. Mam świadomość ekonomiczną, co oznacza, że rozumiem, jak ważne jest, aby zawsze wykonywać dobrą pracę na czas, aby pomóc firmie prosperować.
Mam też motywację do działania, co oznacza, że podejmę się szybkiego i sumiennego wykonania wszystkich zadań i obowiązków, aby pomóc zespołowi osiągnąć jego cele. Pytanie nr 12 na rozmowie kwalifikacyjnej. Jakie było Twoje największe osiągnięcie? No to ruszamy. Moim największym osiągnięciem była moja poprzednia rola. Gdzie pomogłem firmie zwiększyć sprzedaż.
Osiągnięto to poprzez poprawę standardów obsługi klienta i wymyślenie różnych sposobów pomocy przedsiębiorstwu w promowaniu swoich produktów za pośrednictwem mediów społecznościowych. To świetna odpowiedź. Pytanie nr 13 na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi: Co robisz poza pracą? Albo mogą zapytać Cię, jakie masz hobby i zainteresowania?
Oto krótka odpowiedź. Poza pracą lubię utrzymywać dobrą formę i być aktywnym, dlatego kilka razy w tygodniu chodzę na siłownię. To motywuje mnie i pomaga zwiększyć poziom koncentracji podczas pracy. Jestem także osobą rodzinną i często w weekendy spędzam czas z najbliższymi.
Wreszcie lubię czytać książki o rozwoju osobistym, a dobrą książkę zawsze mam pod ręką. To świetna odpowiedź, mądra odpowiedź na pytanie z rozmowy kwalifikacyjnej. Co robisz poza pracą? Pytanie do rozmowy kwalifikacyjnej nr 14 z naszych 21 szybkich odpowiedzi na pytania do rozmowy kwalifikacyjnej to. Co możesz dla nas zrobić, czego nie mogą zrobić inni kandydaci?
Teraz musisz dokładnie odpowiedzieć na to pytanie. Oto świetna, szybka odpowiedź. Mogę wnieść do zespołu różnorodny zestaw umiejętności, cech i doświadczenia, które moim zdaniem pomogą w rozwoju Twojej firmy. Jestem osobą komunikatywną i zawsze staram się rozwiązywać problemy, nie niepokojąc mojego przełożonego. Zawsze będę dbał o Twoich klientów.
Co z kolei przełoży się na wzrost sprzedaży. Mogę także wnieść poziom wiedzy do roli, która moim zdaniem jest bezkonkurencyjna. Zawsze będę ciężko pracować, aby zatrudnienie mnie zapewniło Ci dodatni zwrot z inwestycji. To świetna odpowiedź na to trudne pytanie podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Pytanie nr 15 na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi: Dlaczego chcesz dla nas pracować?
No to ruszamy. Chcę pracować dla Twojej firmy, ponieważ jesteś odpowiedzialny społecznie. Masz silny zestaw wartości w miejscu pracy, które są zgodne z moimi własnymi ambicjami i aspiracjami, a także masz wspaniałe osiągnięcia. Jeśli odniosę sukces, naprawdę widzę siebie pracującego w Waszej firmie przez wiele lat.
Pytanie nr 16 na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi: Jak poradziłbyś sobie z trudnym klientem? Oto świetna odpowiedź. Słuchałbym klienta. Zadawałem im pytania, aby ustalić ich potrzeby i próbowałem nawiązać z nimi kontakt. Zawsze zachowałbym się profesjonalnie i starałby się szybko i spokojnie znaleźć rozwiązanie ich problemu.
Moim celem byłoby utrzymanie klienta na pokładzie i zapewnienie mu dobrych doświadczeń z firmą. To świetna odpowiedź, która pokazuje, że jesteś mądrym pracownikiem. Pytanie nr 17 na rozmowie kwalifikacyjnej jest naprawdę trudne i polega na tym, aby opowiedzieć mi o sytuacji, w której poniosłeś porażkę. Oto naprawdę mądra odpowiedź, która pomoże Ci przejść rozmowę kwalifikacyjną.
W mojej ostatniej pracy pracowałem w zespole, który nie ukończył projektu w terminie. Teraz po prostu ponieśliśmy porażkę, ponieważ na początku projektu nie wysłuchaliśmy w pełni briefu i pewne rzeczy zostały umknięte. Gdy tylko zdaliśmy sobie sprawę, że popełniliśmy błąd, poinformowaliśmy naszego menadżera. Przeprosiliśmy i omówiliśmy, czego nauczyliśmy się z tego doświadczenia, aby mieć pewność, że to się nigdy więcej nie powtórzy.
To mądra odpowiedź, ponieważ pokazuje rozmówcy, że jesteś uczciwy i, co ważniejsze, bierzesz odpowiedzialność za swoje błędy i niepowodzenia. Pytanie nr 18 na rozmowie kwalifikacyjnej brzmi: Dlaczego chcesz odejść z obecnej pracy? Teraz musisz udzielić naprawdę krótkiej odpowiedzi na to pytanie. Oto jest.
Chcę odejść z pracy, ponieważ szukam nowego wyzwania w tak ekscytującej i innowacyjnej firmie, jak Twoja, która ma ambitne plany na przyszłość. To świetna odpowiedź. Pytanie nr 19 na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno ponownie pojawi się podczas Twojej rozmowy kwalifikacyjnej i dlatego powinniśmy Cię zatrudnić?
Teraz musisz być wyróżniającym się kandydatem w swojej odpowiedzi. Oto krótka i szybka odpowiedź, która pomoże Ci przejść rozmowę kwalifikacyjną. Uważam, że powinieneś mnie zatrudnić, ponieważ bardzo szybko się uczę i nie potrzebuję nadzoru w przyszłości. Uważam również, że powinieneś mnie zatrudnić, ponieważ będę pozytywnie reprezentował Twoją firmę i dobrze traktował Twoich klientów.
Zapewnię również, że znajdę sposoby, aby pomóc w rozwoju firmy, a jednocześnie pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze, wykorzystując zasoby w oszczędny i odpowiedzialny sposób. To jest rozbrajająca odpowiedź na to pytanie. Dlaczego powinniśmy cie zatrudnić? Pytanie do rozmowy kwalifikacyjnej numer 20. Co nie podobało Ci się w Twojej poprzedniej pracy? To trudna sprawa.
No to ruszamy. W mojej ostatniej pracy była tylko jedna rzecz, która nieco mnie frustrowała. I dlatego czułem, że jako firma mogliśmy osiągnąć znacznie więcej. Na rynku istniało wiele możliwości rozwoju i ekspansji. Jednak właściciele firmy wydawali się usatysfakcjonowani jej obecnym położeniem.
Pytanie do rozmowy kwalifikacyjnej numer 21. Masz do nas jakieś pytania? Więc pod koniec rozmowy powiedzą ci to. Oto krótka odpowiedź. Dziękuję. Tak, proszę zadać tylko trzy pytania. Pytanie numer jeden: na czym miałbym się skoncentrować w ciągu pierwszych 30 dni od rozpoczęcia pracy? Pytanie numer dwa, jakie są plany spółki na najbliższe pięć lat?
I na koniec pytanie numer trzy: jak ewoluowało to stanowisko? Na koniec rozmowy kwalifikacyjnej należy zadać trzy inteligentne pytania. Jeśli chcesz pobrać wszystkie te szybkie, krótkie odpowiedzi na często zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych, kliknij link w prawym górnym rogu filmu.
Przejdź na moją stronę internetową PassMyInterview. com i możesz pobrać moje 21 krótkich i szybkich odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania podczas rozmów kwalifikacyjnych. Możesz dosłownie mieć ten zasób w swojej skrzynce odbiorczej. W Twojej skrzynce odbiorczej za dwie minuty, więc koniecznie sprawdź ten link. Nie zapomnijcie także zasubskrybować kanału.
To naprawdę ważne, bo chcę Ci pomóc przez całą Twoją karierę. Mogę to zrobić tylko wtedy, gdy jesteś subskrybentem. Nie zapomnij kliknąć przycisku „Lubię to”. Możesz także skontaktować się ze mną na LinkedIn. Link do LinkedIn umieściłem w opisie pod filmem. Zawsze dobrze jest nawiązać kontakt z profesjonalistami o podobnych poglądach, takimi jak Ty.
Dziękuję bardzo za uwagę i życzę wszystkiego dobrego podczas rozmowy kwalifikacyjnej.